قوس سیاسی قالیباف انتخابات محمدباقر قالیباف

قوس: سیاسی قالیباف انتخابات محمدباقر قالیباف انتخابات شورای شهر اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی گرد و غبار با روح‌ و روان خوزستانی‌ها چه می‌کند؟

مدیرکل امور اجتماعی‌فرهنگی استانداری خوزستان به بعد مهمی از تاثیر غبارآلودگی هوای خوزستان اشاره می کند و می‌گوید: ««اگر گردوخاک در خوزستان تا این اندازه اهمیت پ

گرد و غبار با روح‌ و روان خوزستانی‌ها چه می‌کند؟

گرد و غبار با روح و روان خوزستانی ها چه می کند؟

عبارات مهم : استانی

مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری خوزستان به بعد مهمی از تاثیر غبارآلودگی هوای خوزستان اشاره می کند و می گوید: ««اگر گردوخاک در خوزستان تا این اندازه اهمیت پیدا کرده به علت تبعات اجتماعی فرهنگی آن هست. گردوخاک در زندگی مردم ناامیدی به آینده به وجود آورده و نشاط و تحرک اجتماعی را از بین برده است».

به گزارش اعتمادآنلاین، از سال ۸۲ به بعد هر روز که می گذرد، اخبار ریزگردها در خوزستان مهم تر می شود تا جایی که امروز این معضل تبدیل به یک بحران شده است است و به نظر می رسد که باید در کنار هشدار دادن راجع به تاثیر این پدیده بر سلامتی مردم به تبعات منفی آن بر روح و روان افراد هم توجه شود. محمدصادق کریمی کیا، مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری خوزستان دراین باره به اعتمادآنلاین می گوید: «دلیل مهم که عنوان ریزگردها را تا این اندازه مهم کرده به خاطر تبعات غیرمستقیمی است که بر زندگی شهروندان گذاشته. ریزگردها به صورت غیرمستقیم بر پرسشها اجتماعی، فرهنگی و فردی افراد هم تاثیر می گذارد و در حال تبدیل شدن به معضلی فرامنطقه ای است».

گرد و غبار با روح‌ و روان خوزستانی‌ها چه می‌کند؟

او ادامه می دهد: «هر نوع عوض کردن اقلیمی، تبعات اجتماعی و فرهنگی به دنبال خواهد داشت. عنوان ریزگردها و متاسفانه استمرار آن در بسیاری از حوزه ها علاوه بر پرسشها اقتصادی، در پرسشها اجتماعی و فرهنگی هم تاثیرات خود را گذاشته هست. بااهمیت ترین مسئله اجتماعی، مهاجرت هست. در استان ما از وقت گذشته به علت کمبود امکانات، بحث مهاجرت مطرح بوده هست. یاس و ناامیدی نسبت به آینده دلیلی است که مردم با مهاجرت آن را نشان می دهند و اکنون این عنوان پررنگ تر شده است است.»

او ادامه می دهد: «هرچند نمی توان آمار دقیقی از مهاجرت هایی که فقط به علت ریزگردها اتفاق می افتند، ارائه داد ولی طبق موارد عینی مشخص است که این آمار بالاتر رفته هست. بیماران تنفسی که به تشخیص دکتر به شهرهای دیگر نقل مکان می کنند یا معلم ها و دانش آموزانی که احساس می کنند ضرر و زیان ماندن زیاد از رفتن است به کوچ تن می دهند، از جمله همین مهاجرت کننده ها هستند».

مدیرکل امور اجتماعی‌فرهنگی استانداری خوزستان به بعد مهمی از تاثیر غبارآلودگی هوای خوزستان اشاره می کند و می‌گوید: ««اگر گردوخاک در خوزستان تا این اندازه اهمیت پ

او می گوید :«شاید بسیاری تصور می کنند ریزگردها مسئله منطقه ای باشد ولی با پیامدهایی مانند مهاجرت به شهرهای دیگر که بیشترشان پایتخت کشور عزیزمان ایران و کلان شهرها هستند، می فهمیم که ریزگردها یک مسئله فرا استانی هستند. همین موارد باعث می شود تا مسئولان درصدد باشند تا این معضل را حل کنند. استان خوزستان جمعیت بالایی ندارد که مسئله مهاجرت از آن راحت گرفته شود یا اتفاقاتی که در حوزه اجتماعی یا اقتصادی می افتد، کم اهمیت باشد. همه از شهر اهواز به عنوان شهر خاک یاد می کنند و همین دلیلی است که کسی به این شهر سفر نکند و ما میزبان مسافران نباشیم. این عنوان در کنار مهاجرت مردم، شرایط استان خوزستان را بدتر از گذشته کرده است».

کریمی کیا ادامه می دهد: «در کنار بحث ریزگردها، این استان هنوز عقب افتادگی هایی از سال های جنگ دارد. این موارد مانع توسعه استان هست. ما در استان با مشکلاتی دست پنجه نرم می کنیم که استان های دیگر با آنها درگیر نیستند و همین باعث می شود تا نسبت به شهرهای دیگر کشور عقب ماندگی داشته باشیم. به هر حال بیشترین سرمایه، بودجه و انرژی دستگاه های دولتی و شخصی و فعالیت بنگاه های اجتماعی و اقتصادی استان صرف مسئله گردوغبار منطقه می شود. این عنوان باعث شده است تا بسیاری از شهروندان ما یاس و ناامیدی داشته باشند و در فعالیت ها بی انگیزه باشند».

مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری خوزستان ادامه می دهد: «هرچند گردوغبار، از نظر معنوی و روانی تاثیر مستقیم ندارد ولی باعث بروز تصویر العمل هایی در رفتارهای روزانه می شود که دلیلشان جهت دلسردی و ناراحتی افراد هست. هنگامی که به خاطر ریزگردها چند روز مدارس تعطیل می شوند، فرزند ها مجبورند در منزل بمانند. یا اینکه بسیاری از شهروندان دوست دارند هر روز صبح در هوای آزاد ورزش کنند ولی به خاطر گردوخاک نمی توانند. معمولا طبیعی است که خانواده ها به پارک و بوستان بروند ولی این امر در شهرهای استان خوزستان غیرطبیعی تلقی می شود. در نهایت هنگامی که دائم در اخبار اعلام می شود که مردم تنها در مواقع مهم در شهر تردد کنند، دیگر کسی از منزل بیرون نمی آید. این موارد باعث می شود که زندگی طبیعی مختل شود و شهر در سکوت و رخوت فرو رود و نشاط اجتماعی دیگر وجود نداشته باشد. هنگامی که نشاط و تحرک مردم روز به روز کمتر شود و زیاد گذران روز مردم در منزل باشد در طولانی مدت تبعاتی چون افسردگی را شاهد خواهیم بود».

گرد و غبار با روح‌ و روان خوزستانی‌ها چه می‌کند؟

کریمی کیا افت تحصیلی را یکی از دیگر از تبعات اجتماعی و فرهنگی پدیده گرد و غبار می داند و ادامه می دهد: «باتوجه به اینکه ساز و کار آموزش وپرورش کشور چندان نیرومند نیست، درس های عقب مانده دانش آموزان به خاطر تعطیلی های پی در پی چبران نمی شود. بنابراین ما عالی ترین وقت جهت داشتن سرمایه های اجتماعی در حوزه سوادآموزی را از دست می دهیم و تاثیرات منفی آن را آینده خواهیم داشت. ضمن اینکه دانش آموزانی که در هوای آلوده به مدرسه می روند و امکان ورزش کردن و تخلیه انرژی ارزش را ندارند قطعا در تحصیل با مسئله مواجه می شوند.»

او در آخر می گوید: «ممکن است تغییرات اقلیمی و آب وهوایی در هرکشوری رخ دهد. آنچه اهمیت دارد این است که هنگام روبرو شدن با آن برنامه ریزی صورت گیرد که پیامدهای آن به حداقل برسد. ما هم باید طبق برنامه ریزی آسیب ها را کمتر کنیم».

مدیرکل امور اجتماعی‌فرهنگی استانداری خوزستان به بعد مهمی از تاثیر غبارآلودگی هوای خوزستان اشاره می کند و می‌گوید: ««اگر گردوخاک در خوزستان تا این اندازه اهمیت پ

واژه های کلیدی: استانی | مهاجرت | خوزستان | ریزگردها | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs